Vitajte v školskom klube detí

Rišova cesta do Švédska

Polročné prázdniny na severe.

Švédsko je krajina, ktorá leží na severe Európy v Škandinávii. Žije tu asi 9 miliónov obyvateľov a rozlohu má 450 tis. km2. Švédsko má bohatú minulosť, je známe ako krajina Vilingov. Hlavné mesto je Štokholm, kde žije švédska kráľovská rodina, nakoľko táto krajina je kráľovstvo a nemá prezidenta. Pod celým mestom je vybudované metro. Historická časť Štockholmu sa volá Gamla Stan, v meste je veľa pamiatok, múzeií, športovísk, moderných budov a obchodných centier, tiež je tu prvý skanzem na svete. Letisko Arlanda je vzdialené od centra 60 km.

Často chodievam do tejto krajiny, nakoľko v Štokholme pracuje a býva moja sestra Ivana. S rodinou sme precestovali celé východné pobrežie, Švédsko od juhu až za polárny kruh. Najviac sa mi páčilo na ďalekom severe, kde sme navštívili, ľadový hotel, obrovské podzemné bane na železnú rudu, farmy, kde chovajú sobov a iné zaujímavé múzeá a národné parky.

Richard Bezák / 4.V trieda, viď foto. /