Vitajte v školskom klube detí

DEŇ ČAJU v ŠKD

Posledný januárový týždeň sa v oddeleniach ŠKD niesol v znamení čaju. Porozprávali sme sa s deťmi o význame pitia čaju. Deti v 4. B a 4. C si pripravili pekné prezentácie, no a, samozrejme, uvarili sme si čaj.

Čaj je nápoj pripravovaný obvykle lúhovaním lístkov čajovníka v horúcej vode. Označenie čaj sa bežne používa aj pre iné odvary a nálevy z rôznych rastlín a bylín, prípadne sušeného ovocia. Podľa čínskej ľudovej báje objavil čaj čínsky cisár Šen-nung pred 5 000 rokmi. Cisár, ktorý bol podľa tohto príbehu aj zakladateľom čínskej medicíny a poľnohospodárstva, pil iba prevarenú vodu. Na jednej z jeho ciest mu do kotlíka pri varení vody padli listy čajovníka. A čaj bol na svete. Do Európy sa dostal čaj vďaka holandským a portugalským obchodníkom niekedy začiatkom 17. storočia.

Čo sme si uvarili, to sme si aj vypili. Najviac nám chutil čaj s medom.