Vitajte v školskom klube detí

Lipový pondelok, prvosienkový piatok

Ľudová múdrosť hovorí: Na každú chorobu vyrástla bylina. Bylinné čaje pomáhajú pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Majú liečivé alebo preventívne účinky. Vedia utíšiť brušné bolesti, odstrániť nespavosť či zmierniť utrápenú myseľ.

Predposledný januárový týždeň sa v školskom klube detí niesol v znamení čaju. Vyskúšali sme rôzne – lipový, bazový, repíkový, prvosienkový, ibištekový, mätový, ale i z ľubovníka bodkovaného, materinej dúšky, rebríčka obyčajného, lesnej jahody.

Lipové kvety slúžia na utíšenie reumatických bolestí, podporujú chuť do jedla. Prvosienka sa používa ako pomocný liek pri zápaloch horných dýchacích ciest. Rebríček obyčajný (myší chvost) zasa pri žalúdočných ťažkostiach. Repík sa osvedčil ako kloktadlo, materina dúška na vykašliavanie a pri bolestiach hrdla.