Navigácia ZŠ

Aktivity ŠKD

Vitajte v školskom klube detí

 

Veľkomoravské dobrodružstvo

1150. výročie príchodu Cyrila  a Metoda

VEĽKOMORAVSKÉ DOBRODRUŽSTVO

 

            V roku 2013 sme si pripomenuli 1150. výročie príchodu svätých Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. Deti VI. oddelenia ŠKD (3. A + 4. L) absolvovali pri tejto príležitosti niekoľko aktivít. Zavŕšením ich úsilia pripomenúť si významnú udalosť v našich dejinách bola návšteva Detského múzea 5. februára tohto roka.

            Pri prehliadke výstavy Veľkomoravské dobrodružstvo si prehĺbili a získali nové vedomosti o našich najstarších dejinách. Dozvedeli sa, ako žili prostí ľudia, čím sa zaoberali, aké plodiny pestovali, spoznali predmety ich každodennej potreby. Najviac ich zaujalo, že platili železnými hrivnami a fakt, že dnes sú ľudia asi o 10 cm vyšší ako v časoch Veľkej Moravy. Zistili, že nadávka doparoma je stará 1200 rokov a jej názov pochádza z mena hlavného boha Perúna. Zahrali sa na dobových bojovníkov a napísali svoje meno v hlaholike. Poznali, že prvé písmeno abecedy  má v hlaholike tvar kríža.

            Veľká Morava bola skutočne veľká, v časoch vlády kniežaťa Svätopluka sa rozprestierala na území veľkom ako dnešné Nemecko.

Galéria fotiek

Zoznam článkov

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou Milana Rastislava Štefánika
    Grösslingová 48, 811 09 Bratislava
  • +421 2 5292 3482

Fotogaléria