Vitajte v školskom klube detí

Kocúr Mikeš a bystrá kmotra líška

Od 23. novembra 2018 do 3. marca 2019 ste si mohli v Galérii mesta Bratislavy – Mirbachovom paláci pozrieť výstavu Vianoce Josefa Ladu. Bola poctou géniovi, velikánovi českého maliarstva Josefovi Ladovi.

Josef Lada bol maliar, ilustrátor, spisovateľ, ale i autorom výprav, scén a kostýmov k divadelným hrám a operám uvádzaným v Národnom divadle. Vytvoril okolo 400 obrazov a 15-tisíc ilustrácií. Veľkú časť tvorby venoval deťom, pre ktoré napísal a ilustroval trinásť kníh. K jeho najznámejším dielam pre deti patria Kocúr Mikeš, O bystrej kmotre líške, Veselý prírodopis, Bubáci a vodníci, Nezbedné rozprávky. Vo svete ho najviac preslávili ilustrácie ku knihe Jaroslava Haška Osudy dobrého vojaka Švejka.

Z jeho diela vyžaruje láska k rodným Hrusiciam. Obrazy sú oslavou zimy a predovšetkým najkrajších sviatkov roka – Vianoc. Pohľad na domy, kostoly, stromy, zvieratá a najmä hrajúce sa deti je hrejivou spomienkou na jeho i naše detstvo.

Na výstave sa 7. februára 2019 zúčastnili aj deti II. oddelenia ŠKD (1. B). V tvorivej dielni si pripomenuli, s akými hračkami sa kedysi hrávali ich rovesníci. Z papiera a kúska látky si zhotovili hračku zvieratko.

Výstavu si pozreli aj deti VIII. a IX. oddelenia ŠKD (4. A, 4. B).