Rok čitateľskej gramotnosti

Kniha je naším najväčším priateľom a patrí medzi nášho neodmysliteľného spoločníka vo voľných chvíľach. Čítaním získavame nové informácie, nové porozumenie z rôznych oblastí, spoznávame svet, ľudské duše, povahy. Čítaním si vylepšujeme techniku a pravopis.
Kniha otvára nové cesty poznania, osvetľuje minulosť, hovorí o prítomnosti a ukazuje cestu do budúcnosti. S ňou prežívame niekoľko nádherných chvíľ, ktoré ostávajú v nás, sú neopakovateľné. Prostredníctvom kníh sme v centre zaujímavých životných osudov, stávame sa súčasťou obrovských zmien, pozorujeme hlavných hrdinov, nadobúdame širší rozhľad, lepšie chápeme denný kolobeh života.  Len tento priateľ nám dá všetko, čo je možné pochopiť, poznať.
I naši žiaci čítajú. Niektorí neľutujú námahu a prinášajú do školy rozčítané knihy a cez prestávky sledujú zaujímavé osudy hlavných predstaviteľov.
Aký postoj ku knihám zaujali žiaci 8. ročníka? Máme možnosť sa to dozvedieť. Práve teraz budujú dobrý vzťah ku knihe, k čítaniu a poznávaniu nového. Toto sú ich postoje a názory.

Prečo rada čítam?

Keď sa ma niekto opýta túto otázku, tak sa nad tým vždy pozastavím. Nie preto, že by som nevedela odpovedať, ale preto, že ho nechcem unudiť na smrť mojimi dôvodmi a prehováraním do duše, že aj on by mal začať čítať.

Raz začnete a potom neprestanete, táto vec sa presne stala aj mne.

Bavilo ma, keď nám v škôlke (a neskôr v družine), čítavali učiteľky rozprávkové knižky a my sme sa tvárili, že to všetko vieme čítať aj my.  No všetko to začalo v 1. ročníku. Ten rok som ako 6 -ročná prečítala 39 kníh. Áno, presne tak. Ja aj mamka sme to počítali. Neskôr sme sa v tom ale aj tak stratili.

Fascinovalo/nuje ma, ako som mohla skočiť do Krajiny zázrakov s Alicou, kamarátiť sa s Annou a Dianou,plakať s Hazel, bojovať o Rokfort s Harrym, voziť sa v sklenenom výťahu s Willym a smiať sa s Gregom na jeho zážitkoch.

Ale ktorá je moja najobľúbenejšia kniha? Odpoviem hneď - Harry Potter. Už som prestala rátať, koľkokrát som prečítala knihy Harry Potter a  Kameň mudrcov, Väzeň z Azkabanu,  Dary Smrti... neviem si vybrať jednu z nich. Milujem úplne všetky a všetko o nich. Harryho Pottera čítam, keď som smutná, keď nemám,  čo robiť ... bola som veľmi šťastná, keď som počula o tom, že J. K.  Rowlingová vydala ďalšiu časť, ktorú už mám, samozrejme, prečítanú.

Hovorí sa, že kniha je najlepší priateľ človeka, tak to naozaj môžem potvrdiť.

Lenka Demčáková 8. A

Kniha

Je pre nás  dobré čítať ? Áno .Tu je zopár dôvodov.  Cez prázdniny som prečítala niekoľko kníh. Uvedomila som si,že čítať je skvelé nielen preto, že získavate nové vedomosti či poznatky, rozvíjate vašu fantáziu a skrášľujete si svet okolo seba, ale postupne zisťujete že  čas strávený nad knihou je dobre využitý čas. Mnohí z nás ktorí čítajú knihy,dobre poznajú ten pocit ,keď vidíme predmet alebo niečo čo sa zhoduje s príbehom  ktorý sme si prečítali, taká chvíľkováradosť a dobrý pocit z toho že sme videli iba maličkosťktoránám pripomenula niečočonás teší. Teda jeden z množstva plusov kníh je, že nás to robí šťastnými no nielen v tejto situácií ale i samotné čítanie je obohacované eufóriou ale i nedočkavosťou a často krát aj napätím . A nehovoriac o tom keď sa nám ujde jednotka za správne gramatické cvičenie lebo sa s veľa slovami stretávame v knihách. Samozrejme ďalšia výhoda čítania je, že zároveň oddychujeme a zároveň sa aj učíme a vzdelávame. Pri čítaní sa náš mozog odreaguje a uvoľní sa, preto je prospešné čítať pravidelne a skvelé je praktizovať to pred spaním. Dôležité je myslieť na to, že keď vás kniha nebaví,nečítajte ju a siahnite po inej, iba by ste si znepriatelili aj ostatné knihy.