Charakteristika materskej školy

Naša štvortriedna materská škola (MŠ) sa nachádza v mestskej časti Bratislava-Staré mesto a je súčasťou  budovy Základnej školy Milana Rastislava Štefánika, Grösslingová 48. Poskytujeme celodennú a poldennú výchovno-vzdelávaciu starostlivosť deťom od troch do šiestich rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou.
          Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od 7.00 do 17.00.

Zadelenie detí do tried:

KAČIČKY:        3 - 4  ročné

MYŠKY:            4 - 5 ročné

MOTÝLIKY:     5 - 6  ročné

SOVY:               5 - 6  ročné

DENNÝ PORIADOK

ČAS

ČINNOSTI

7:00 – 8:00

OTVORENIE MŠ, SCHÁDZANIE DETÍ                 HRY A ČINNOSTI PODĽA VÝBERU  DETÍ                                                                              (spontánne alebo učiteľkou navodzované hry)

8:00 - 8:15

RANNÝ  KRUH                                                     spoločné diskutovanie, navrhovanie aktivít;

8:15- 8:30

ZDRAVOTNÉ CVIČENIE

8:30 - 9:00

ČINNOSTI ZABEZPEČUJÚCE  ŽIVOTOSPRÁVU  OSOBNÁ HYGIENA,DESIATA

VZDELÁVACIE AKTIVITY

(individuálne,skupinové,frontálne činnosti a aktivity detí vzťahujúce sa na  sprostredkovanie  plánovaných vzdelávacích obsahov jednotlivých vzdelávacích oblastí)

ČINNOSTI ZABEZPEČUJÚCE ŽIVOTOSPRÁVU- OSOBNÁ HYGIENA, PRÍPRAVA  NA POBYT VONKU

POBYT VONKU

(pohybové aktivity, voľné hry podľa výberu detí, vychádzka mimo areálu materskej školy s edukačným zameraním; v zimných mesiacoch a v prípade veľmi chladného počasia, či dažďa individuálna práca s deťmi a hry v triede)

11:30- 12:00

ČINNOSTI ZABEZPEČUJÚCE  ŽIVOTOSPRÁVU - OSOBNÁ HYGIENA, OBED

12:00 –14:15

ČINNOSTI  ZABEZPEČUJÚCE  -              ŽIVOTOSPRÁVU

OSOBNÁ HYGIENA,  ODPOČINOK

(s rešpektovaním vekových osobitostí detí, čítanie  rozprávok,   počúvanie relaxačnej hudby a uspávaniek, predškolská príprava   realizovaná  individuálne, skupinovo)

ČINNOSTI ZABEZPEČUJÚCE ŽIVOTOSPRÁVU      OSOBNÁ HYGIENA, OLOVRANT

HRY A HROVÉ ČINNOSTI

(spontánne alebo učiteľkou priamo i nepriamo usmernené hry)

VZDELÁVACIE AKTIVITY KRÚŽKOVÁ ČINNOSŤ

KONIEC PREVÁDZKY

Tento univerzálny denný poriadok učiteľky čiastočne prispôsobujú vekovej  skupine detí. Je pružný, umožňuje reagovať na potreby a záujmy detí.

Popis priestorov materskej školy

Na prvom poschodí, v budove B, nájdete triedu myšiek, motýlikov, sovičiek a zástupkyňu riaditeľky. V budove A sa nachádza kancelária pani riaditeľky.
          Na prízemí, v budove A, s vchodom z hlavnej cesty, je umiestnená trieda kačičiek. V areáloch vyhradených pre MŠ sú dve samostatné jedálne,  umyvárne a spálne prispôsobené potrebám detí predškolského veku. Súčasťou MŠ je školský dvor a dvorček.

Aktivity v materskej škole                                                                                                                                                       Poslaním predškolského zariadenia je priebežné doplňovanie rodinnej výchovy o výchovno-vzdelávacie aktivity zamerané na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa, jeho sociálno-emocionálny, fyzický a intelektuálny rozvoj, s prihliadnutím na individuálne a vekové osobitosti. Predškolskú výchovu a vzdelávanie realizujeme podľa školského vzdelávacieho programu Grösslingáčik,  v súlade s platným Štátnym vzdelávacím programom.

Zameranie školy je rozdelené do následovných podoblastí:

1. príprava dieťaťa na vstup do základnej školy

2. v zdravom tele zdravý duch

3. počítač náš kamarát

Edukačný proces prebieha s využitím najnovších elektronických učebných pomôcok a výučbových softvérov (interaktívna tabuľa, elektronický mikroskop Easi-Scope,digitálny fotoaparát a digitálna kamera Tuff-cam, Bee-Bot, Qobo, softvér  z dielne IBM KidSmart  Early  Learnin ) Podľa záujmu detí a rodičov realizujeme  každoročne kurz korčuľovania a plávania. Ponúkame tanečný krúžok, kreatívne dielne, Fit Kids so športovým zameraním a krúžok anglického jazyka v spolupráci s Helen Doron. Kooperujeme s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva (CPPP). Ponúkame logopedickú starostlivosť a množstvo zaujímavých aktivít, o ktorých Vás budeme priebežne informovať.