• Mesiačik, Rolko, Lilik, Frko, Chochlík, Zizi, Gogonul a tí druhí

   Mesiačik, Rolko, Lilik, Frko, Chochlík, Zizi, Gogonul a tí druhí

   01.07.2024 13:05
   Kto by nepoznal jednu z najznámejších rozprávok o Snehulienke a siedmich trpaslíkoch? Pamätáte si ešte ich mená? Ak nie, to nič. Veď v každej rozprávke sú iné. V aprílovom čísle časopisu Slniečko sa deti VI. oddelenia ŠKD (2. C) mohli zapojiť do súťaže. Mali vymyslieť mená pre siedmich trpaslíkov a mohli ich aj nakresliť. Emmka, Katka, Tomáško, Alicka, Stelka, Adamko a Vivien sa pustili do vymýšľania mien. Všetky boli originálne. Veď posúďte: Crko, Prcko, Puntík, Loki, Jobofus, Aloen, Papík, Mano, Roland, Adam, Svalouš, Klobúčnik. Redaktorov Slniečka najviac oslovili tie, ktoré vymyslela Alicka, a nepochybne zabodovala aj jej kresba. Výhra v podobe peknej knižky dorazila nedávno. Autorka Zuzana Štelbaská ju nazvala Nech už mám desať! a Alicku aj nás veľmi potešila. (M.D.)
  • Anketa o najkrajšiu poštovú známku 2023

   Anketa o najkrajšiu poštovú známku 2023

   01.07.2024 12:07
   Zväz slovenských filatelistov v spolupráci so Slovenskou poštou a filatelistickým portálom každoročne vyhlasujú verejnú anketu o najkrajšiu slovenskú poštovú známku vydanú v uplynulom roku. Tento rok sa zapojili do ankety aj deti VI. oddelenia ŠKD (2.C). Starostlivo vyberali a dali svoj hlas známkam, ktoré považujú za najkrajšie. (M.D.)
  • Motýlia záhrada láka farebnou nádherou

   Motýlia záhrada láka farebnou nádherou

   12.06.2024 12:04
   Začiatkom apríla 2024 otvorili v Bratislave na Ventúrskej ulici expozíciu, ktorá zaujme každého návštevníka. Nenápadný vchod s upútavkou priláka všetkých milovníkov motýľov. Po vstupe do vnútorných priestorov sa ocitnete v krajine zázrakov. Motýle sú všade – na stenách, rastlinách, kvetoch, pri jazierku, na zemi, vo vzduchu alebo pri napájadlách. Ak máte šťastie, sadnú si aj na vás. Autori expozície sa inšpirovali knihou Alica v krajine zázrakov. Stretnete tu postavy a hrdinov knižky v neživej podobe. Pestrofarebné motýle rôznej veľkosti majú svoj domov v tropických dažďových pralesoch Južnej Ameriky, ale aj v Severnej a Strednej Amerike a v Ázii. Rozpätie ich krídiel je od 7,5 cm do 20 cm. Živia sa kvetovým nektárom alebo ovocím. Môžete ich pozorovať, ako lietajú, skrývajú sa a odpočívajú. Najväčší motýľ na svete je Atlas Attacus s rozpätím krídiel 25 až 30 cm. Žije iba päť dní. Tento motýlí raj 14. mája navštívili deti VI. oddelenia ŠKD (2. C). Vo vitríne sme pozorovali nehybné i hýbajúce sa kukly, v ktorých drieme nový motýlí život. Boli sme svedkami zrodu motýľa v poslednom štádiu vyliahnutia.  M.D.
  • Deň v znamení pásikov

   Deň v znamení pásikov

   24.05.2024 07:15
   Keďže deťom v Školskom klube detí Veľká noc a prázdniny nedovolili patrične osláviť bláznivý no veľmi obľúbený prvý apríl, pani vychovávateľky a vychovávatelia sa rozhodli tento mesiac aspoň poriadne bláznivo ukončiť. Úlohou všetkých – či už detí, vychovávateľov či dokonca ochotných učiteľov – bolo obliecť sa do pásikavého oblečenia. A aj sa im to podarilo! Tak schválne, skúsite spočítať, koľko tých pásikov sa na fotkách nachádza? (S.P.)
  • Rozprávky z Vlčích hôr

   Rozprávky z Vlčích hôr

   22.05.2024 12:46
   V najvzdialenejšom kúte východného Slovenska pri hraniciach s Poľskom a Ukrajinou leží Národný park Poloniny. V tomto čarovnom kúte panenskej prírody žijú vlky, rysy, medvede a množstvo iných živočíchov. V lesoch sa preháňajú zubry a môžete tam vidieť najkrajšiu nočnú oblohu na Slovensku. V prostredí Vlčích hôr sa odohráva príbeh Čemerák hrbatý z pera Elišky Tulenkovej. V marcovom čísle časopisu Slniečko si ho prečítali aj deti VI. oddelenia ŠKD (2. C). Príbeh o Ivanovi, ktorého všetci nazývajú Čemerák hrbatý, lebo mal hrb a čemericu za klobúkom, je smutný a dojímavý so šťastným koncom. Pochádza z knihy Rozprávky z Vlčích hôr, ktorá vznikla podľa príbehov detí prihlásených do súťaže o najkrajšiu rozprávku z Vlčích hôr v Národnom parku Poloniny. V májovom čísle Slniečka sme si prečítali, že sme za správnu odpoveď na súťažnú otázku získali túto čarokrásnu knihu. Kniha Rozprávky z Vlčích hôr je jedna z mnohých, ktoré sa pýšia titulom Najkrajšia kniha Slovenska. Výstavu s rovnomenným názvom a ďalšími najkrajšími knihami Slovenska za rok 2023 si môžete pozrieť v Bibiane do 17. júna 2024. (M.D.)