• Výtvarná práca našej žiačky na titulke STAROMESTSKÝCH NOVÍN

     • Aj tento rok Miestny úrad Bratislava-Staré mesto vyhlásil výtvarnú súťaž „Staňte sa hviezdou Staromestských novín“. Do súťaže sa mohli zapojiť deti vo veku 11 až 15 rokov a ich úlohou bolo vytvoriť výtvarnú prácu na tému: „Zelené oázy v Starom Meste“ alebo „Môj naj strom v Starom Meste“. Na titulku napokon redakcia novín vybrala maľbu našej výtvarníčky Lenky B. /6.B/. Lenka za svoju prácu získala knižné darčeky a aj lístky na plavbu vyhliadkovou loďou po Dunaji. A ak budete listovať aktuálne júnovo-júlové číslo, okrem Lenkinej práce v ňom zaiste objavíte aj práce ďalších našich výtvarníčok, a to Carlottky S., Julky S. /obe 6.B/ a Emky Č. /5.A/, ktoré boli taktiež ocenené knižnými darčekmi. Dievčatám srdečne blahoželáme!

     • Úspech v celoslovenskom kole výtvarnej súťaže VESMÍR OČAMI DETÍ 2024

     • Slovenská ústredná hvezdáreň v spolupráci s hvezdárňami, okresnými astronomickými kabinetmi a ďalšími inštitúciami organizovala už 39. ročník postupovej výtvarnej súťaže Vesmír očami detí 2024. Práca našej žiačky Táničky M. /5.A/ po víťazstve v okresnom kole postúpila do celoslovenského kola, kde bola v silnej konkurencii žiakov 5.-9. ročníka zaradená medzi víťazné práce. Tánička bola zároveň najmladšou ocenenou účastníčkou v tejto kategórii. Ocenenie si prevezme 5. júna v Slovenskej ústrednej hvezdárni v Hurbanove. Tešíme sa z krásneho úspechu!

     • Úspešné okresné a krajské kolo v atletike

     • Dňa 20. mája sa v areáli FTVŠ konalo okresné kolo v atletike žiakov a žiačok. Dievčatá získali 2. miesto vo vrhu guľou (Agnes F. z 9.A) a prvenstvo v skoku do výšky (Lea F. z 8.A).

      Chlapcom sa podarilo obsadiť 3. miesto v skoku do diaľky a vo vrhu guľou. Oba výkony predviedol Daniel H. z 9.B. V behu na 60 m sa Alexander Á. z 9.A umiestnil na 2. mieste. Vyvrcholením podujatia bol štafetový beh na 4x60m. Chlapci v zložení Alexander Á., Leonard G. (9.A), Daniel H. a Mykyta Bychok (8.B) nenašli rýchlejšiu štvoricu a zvíťazili.

      Presne o týždeň, 27. mája  sa na tom istom mieste stretli všetky víťazné školy a jednotlivci z okresných kôl, aby zabojovali o titul majstra bratislavského kraja. Nechýbala tam ani naša Lea F., ktorá sa slušným výkonom v skoku do výšky umiestnila v strede zúčastnených pretekárok.

      Obrovskú radosť nám spôsobila naša štafetová „štvorica“, ktorá predviedla ukážkové odovzdávanie kolíka v plnom šprinte a zvíťazila aj na krajskom kole s časom 30,26s.

                                                                                                                                                                                  R.K.

     • Projekt MRAVCE

     • Naši druháci z 2.A, 2.B a 2.C sa nedávno zapojili do projektu o mravcoch, ktorý im otvoril dvere do fascinujúceho sveta týchto malých tvorov. Učili sa o rôznych druhoch mravcov, ich životných cykloch a štruktúre mravenísk. Vytvárali modely mravenísk a výsledky svojho projektu prezentovali spolužiakom. Projekt bol pre deti zábavným a poučným zážitkom, ktorý ich motivoval k ďalšiemu objavovaniu prírody. Pozrite si ich výtvory.

      K.S.

     • Spoznávame exotické krajiny a ich kultúru

     • Žiaci 1. A, 1. B a 2. C sa zúčastnili na druhom interaktívnom projekte "Spoznávame exotické krajiny a ich kultúru." Opäť nás navštívila cestovateľka teta Danka Kališová a deťom priblížila krajinu Srí Lanka, ktorá leží na ostrove Cejlón v Indickom oceáne. Ďakujeme.

     • Deň v znamení pásikov

     • Keďže deťom v Školskom klube detí Veľká noc a prázdniny nedovolili patrične osláviť bláznivý no veľmi obľúbený prvý apríl, pani vychovávateľky a vychovávatelia sa rozhodli tento mesiac aspoň poriadne bláznivo ukončiť. Úlohou všetkých – či už detí, vychovávateľov či dokonca ochotných učiteľov – bolo obliecť sa do pásikavého oblečenia. A aj sa im to podarilo! Tak schválne, skúsite spočítať, koľko tých pásikov sa na fotkách nachádza?

     • Rozprávky z Vlčích hôr

     • V najvzdialenejšom kúte východného Slovenska pri hraniciach s Poľskom a Ukrajinou leží Národný park Poloniny. V tomto čarovnom kúte panenskej prírody žijú vlky, rysy, medvede a množstvo iných živočíchov. V lesoch sa preháňajú zubry a môžete tam vidieť najkrajšiu nočnú oblohu na Slovensku. V prostredí Vlčích hôr sa odohráva príbeh Čemerák hrbatý z pera Elišky Tulenkovej. V marcovom čísle časopisu Slniečko si ho prečítali aj deti VI. oddelenia ŠKD (2.C). Príbeh o Ivanovi, ktorého všetci nazývajú Čemerák hrbatý, lebo mal hrb a čemericu za klobúkom, je smutný a dojímavý so šťastným koncom. Pochádza z knihy Rozprávky z Vlčích hôr, ktorá vznikla podľa príbehov detí prihlásených do súťaže o najkrajšiu rozprávku z Vlčích hôr v Národnom parku Poloniny. V májovom čísle Slniečka sme si prečítali, že sme za správnu odpoveď na súťažnú otázku získali túto čarokrásnu knihu. Kniha Rozprávky z Vlčích hôr je jedna z mnohých, ktoré sa pýšia titulom Najkrajšia kniha Slovenska. Výstavu s rovnomenným názvom a ďalšími najkrajšími knihami Slovenska za rok 2023 si môžete pozrieť v Bibiane do 17. júna 2024.                                                                                                       M.D.

     • Učenec s veľmi dlhým menom

     • V 428. časti relácie Bola raz jedna povesť, ktorú vysiela Slovenský rozhlas každú nedeľu ráno, si deti VI. oddelenia ŠKD (2. C) vypočuli príbeh o návšteve zázračného lekára Paracelsa vo Viedni v roku 1538. Lekár, filozof a alchymista, ktorého celé meno je Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim, pochádzal zo Švajčiarska. Počas svojho života pochodil mnohé európske mestá a v roku 1537 navštívil Bratislavu. Svedčí o tom pamätná tabuľa na priečelí Primaciálneho paláca. Vo štvrtok 25. apríla 2024 sme sa vydali na Primaciálne námestie, aby sme sa o tom presvedčili. Tu je dôkaz.                                                   M.D.

     • Svet je čiernobiely aj pestrofarebný

     • Viete, ako vzniká čierna farba? Čo sú mimikry? Ako vplývajú farby na človeka, zvieratá a rastliny? Ako vzniká dúha? Majú vône farbu? Na tieto a mnohé iné otázky nájdete odpovede na výstave Laboratórium farieb v Bibiane. Vo štvrtok 18. apríla ju navštívili aj deti VI. oddelenia ŠKD (2. C). Ľudia od nepamäti vnímali farby. Skrášľujú si nimi príbytky, odev, rôzne predmety. Farebne vnímajú vône i hudbu. V prírode nájdeme všetky odtiene farieb, najrozšírenejšia je zelená. Malý farebný zázrak sú mimikry. Je to schopnosť niektorých živočíchov chrániť sa tak, že sa prispôsobia svojmu okoliu farbou kože alebo srsti, prípadne tvarom tela. Isaac Newton bol nielen anglický fyzik a matematik, ale venoval sa aj optike. Ako prvý identifikoval farby dúhy. Jednotlivé miestnosti boli venované trom základným farbám – žltej, červenej a modrej. Na výstave si deti vyskúšali, akú farbu majú vône, oddýchli si v zelenom svete prírody. V modeli srdca nadživotnej veľkosti naplno vnímali jeho pravidelné búšenie. Pomocou špagátika rozhýbali vodnú hladinu a pozorovali jej odraz na strope. Hádali, koľko odtieňov má obrázok mora – od bielej cez svetlomodrú až po tmavomodrú farbu. V tvorivej dielni s názvom Mimikry vytvorili obrázok, v ktorom sa ukrýva niekoľko chameleónov. Chameleón mení farbu podľa prostredia, v ktorom sa nachádza. Nájdete ich všetky?                                                                                                       M.D.

     • Modulová výuka športového cheerleadingu

     • Počas mesiacov marec - máj, prebiehala na škole modulová výuka športového cheerleadingu v rámci projektu MŠVVaM SR. Cheerleading je od roku 2021 olympijský šport a naša škola sa s ním zoznámila vďaka certifikovanej modulovej trénerke - Júlii. Do projektu boli zapojené triedy 3.A a 3.B aj s učiteľmi Katkou a Rolandom. Cieľom modulových hodín bolo vytvoriť prostredie, kde sa každý žiak cítil plnohodnotne ocenený, bez ohľadu na jeho osobité zručnosti, tak isto rozvíjať fyzickú kondíciu, tímovo orientované správanie a strategické myslenie. Všetky aktivity priniesli v konečnom dôsledku radosť a dobrú náladu žiakom a pedagógom.

                                                                                                                                                                                   K.S.

     • Prváci besedovali so spisovateľkou

     • Do prváckych tried zavítala spisovateľka Martina Janková, ktorá je autorkou knižky Maťko a záhada dreveného domčeka. Knižka prináša silné posolstvo a cez príbehy sa deti naučia, aké je dôležité vnímať pocity iných a poukazuje na správnu cestu riešenia určitých situácii medzi súrodencami a kamarátmi. Knižka odkazuje na to, aké je dôležité vyberať si, čím kŕmime svoju myseľ a že je správne  zamerať sa na to pekné okolo nás. Deti mali na záver možnosť pýtať sa otázky a spýtali sa ako dlho trvalo písanie jedného príbehu, ako pracuje ilustrátor a aký program pri tvorení používa. Čítali sme si, rozprávali sme sa a robili aktivity, ktoré nám pomohli nazrieť do sveta Maťka a jeho kamarátov. Ďakujeme za prínosné stretnutie. 

                                                                                                                                                                                    P.J.

     • 1. miesto v národnom kole Medzinárodnej výtvarnej súťaže TVORÍME VLASTNÚ KNIHU

     • V stredu 15. mája sme sa zúčastnili v Krajskej knižnici v Žiline vyhodnotenia národného kola Medzinárodnej výtvarnej súťaže „Tvoríme vlastnú knihu“. Cieľom súťaže je podnietiť deti k autorskej tvorbe, k písaniu, ilustrovaniu, čítaniu. Deti mali za úlohu v tomto už 25. ročníku vytvoriť knihu na tému: „Snívalo sa mi o škole budúcnosti.“ Našej šikovnej výtvarníčke Lejke D. z 9.A sa podarilo dosiahnuť krásny úspech. So svojou knihou v kategórii do 16 rokov zvíťazila v národnom kole a o umiestnenie zabojuje v medzinárodnom kole 29. mája. Srdečne blahoželáme!

     • Slávik Slovenska 2024 – 1. miesto v OK

     • V stredu, 15. mája 2024 žiačka Karolína N. (6.C) reprezentovala našu školu v speváckej súťaži detí a mládeže v interpretácii ľudovej piesne Slávik Slovenska 2024. Umiestnila sa na krásnom 1.mieste a tým si vybojovala postup do krajského kola. Karolínke srdečne gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy!

     • Viete, čo je to kumulonimbus?

     • Aj takúto otázku dostali deti 3.B triedy na zážitkovej hodine prírodovedy v Slovenskom hydrometeorologickom ústave v Bratislave, kde sa vybrali hľadať odpovede na svoje zvedavé otázky. Dozvedeli sa mnoho zaujímavostí napríklad o tom, ako vzniká búrka, tornádo alebo hurikán, uvideli najväčšiu ľadovú krúpu, ktorá bola nájdená na Slovensku a naučili sa zaujať život zachraňujúcu polohu pri silnej búrke vo voľnej prírode. Mimochodom, viete, čo to ten kumulonimbus je? Naši tretiaci to už vedia. Je to búrkový oblak, ktorý siaha až do výšky 10 – 15 kilometrov nad zemou a je nebezpečný pre lietadlá, ktoré ho vždy radšej oblietavajú.  Najviac však deti zaujala meteorologická záhradka. Nepestuje sa v nej mrkva, ale je to vonkajší priestor s rôznymi prístrojmi, ktoré pomáhajú meteorológom predpovedať počasie. Viete, prečo je na celom svete meteorologická búdka vždy biela? Ale viete čo, navštívte tento hydrometeorologický ústav aj vy, určite neoľutujete.

     • Úspech v recitačnej súťaži - Krajské kolo - 2.miesto

     • Pred vyše mesiacom sme písali o fantastickom úspechu našich recitátorov na okresnom kole Hviezdoslavov Kubín, kde sme získali 2 druhé miesta a jedno prvé. No a v pondelok  6.5.2024 naša žiačka Magdalénka K., žiačka 3.A triedy sa zúčastnila  krajskej prehliadky. V silnej konkurencii získala krásne druhé miesto. Magdalénke blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu naše školy. 

     • ŠVP Twistovo 3. - 4.ročník

     • V mesiaci apríl naši tretiaci a štvrtáci absolvovali týždenný pobyt v ŠVP Twistovo - Trenčianska Teplá. Zažili kopec zaujímavých príhod nielen so svojimi kamarátmi, pedagógmi ale aj s animátormi rezortu. Navštívili Trenčiansky hrad a Trenčianske kúpele.

     • Pažítkový deň v ŠKD

     • Od 22. apríla až do 26. apríla sa v ŠKD konal už tretí ročník obľúbenej akcie – pažítkový deň. O pažítku v triedach sa deti od prvého až po štvrtý ročník zodpovedne starali, polievali, sledovali jej rast už od semiačka a napäto čakali na moment, keď nastane vhodný čas naplniť si brušká. A veru, vlastnoručne vypestovaná pažítka s čerstvým pečivom a maslom či nátierkou chutila priam výborne. Pažítku sme si v triedach nechali a aj ďalej sa o ňu budeme zodpovedne starať!                                                                                                                        

                                                                                                                                                                                   S.P.