• Knihoplavci - ŠKD 2.A

     • Vo štvrtok 25.4.2024 deti zo školského klubu 2.A "preplávali" cez umelecky čítané japonské rozprávky na veľmi peknej aj súťažnej aktivite Mestskej knižnice pod názvom Knihoplavci. Naše deti súťažili vo vedomostiach o Japonsku s inými zúčastnenými školami a umiestnili sa na peknom 1.mieste za čo im úprimne blahoželáme. (J.D.)  

     • Úspech vo výtvarnej súťaži MEMORIÁL M.R. ŠTEFÁNIKA

     • Naši výtvarníci pokračujú v získavaní krásnych umiestnení v celoslovenských výtvarných súťažiach. Tentokrát sa úspech podaril Julke S. zo 6.B.  V celoslovenskej výtvarnej súťaži organizovanej pod záštitou Ministerstva školstva, vedy a výskumu "Memoriál M.R. Štefánika - Štefánikove cesty za poznaním s podtitulom Cestička na chatu pod hviezdami", sa Julke podarilo so svojou prácou získať 3. miesto v II. kategórii. Srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalšie výtvarné dielka!

     • Postup do celoslovenského kola v súťaži Vesmír očami detí

     • Naša šikovná výtvarníčka Tánička M. z 5.A nám urobila veľkú radosť, keď sa jej výtvarná práca v obrovskej konkurencii prebojovala z regionálneho kola výtvarnej súťaže Vesmír očami detí až do celoslovenského kola. Táničke držíme palce, aby sa jej aj v tomto kole podarilo uspieť.

     • Deviataci za katedrou

     • Aké je to byť učiteľkou či učiteľom? Naši deviataci si to vyskúšali 27. marca 2024, kedy nechali oddychovať učiteľov pri príležitosti Dňa učiteľov, ktorý si pripomíname každý rok 28. marca. Svoju úlohu úžastne zvládli, so žiakmi čítali v šlabikári, čítanke, detskom časopise, riešili rovnice, násobili, delili, hrali skupinové hry, či vysvetľovali dejiny národa. Okrem vedomostí a nasadenia sa im podarilo do vyučovania vniesť humor a dobrú náladu. Deviatakom ďakujeme za odvážny čin a žiakom za skvelú spoluprácu.

     • Stavby z kociek a práca s Tangramom

     • Žiaci prvého ročníka sa na matematickom krúžku oboznámili s pojmom poschodie. Rôzne stavby z kociek postavili podľa predlohy a zapísali počet poschodí do tabuľky. Vytvorili si vlastné stavbičky a pokúsili sa vytvoriť tabuľku, do ktorej zapisovali údaje. Cieľom tangramu bolo zopakovať obrazec, ktorý sa skladá zo siedmich mnohouholníkov, tanov. Všetky obrázky sme si pomenovali po anglicky a niektorým deťom sa dokonca podarilo zo všetkých častí tangramu vytvoriť jeden obdĺžnik.                                                                                         (P.J.)

     • Učíme sa zážitkovo - Keramika 3.B

     • S deťmi z 3.B sme sa v rámci ŠKD vybrali na návštevu ateliéru Ladon, kde sme si mohli vyskúšať prácu s hlinou. Vytvárali sme misky v tvare zeleniny, ovocia alebo obľúbeného jedla. Deti sa tak ponorili do procesu tvorby, pri ktorom sa príjemne uvoľnili ale aj zabavili so svojimi kamarátmi. O pár dní sa výrobky vypália v keramickej peci a my si ich odnesieme domov ako milú spomienku.

     • Ľudské práva pre všetkých – úspech v literárnej súťaži

     • V stredu, 10.4.2024 sa v Starom lýceu v Bratislave konalo odovzdávanie cien literárnej súťaže na tému Ľudské práva pre všetkých. V kategórii žiakov do 15 rokov sa naša žiačka, Liliana L. (8.B) umiestnila na krásnom 3.mieste. Liliane srdečnej gratulujeme.

     • Bránili sme mesto - zážitkové vyučovanie 3.B

     • Michalská veža je po viac ako dvoch rokoch, od začiatku generálnej obnovy, opäť otvorená a je prístupná pre návštevníkov aj s novou výstavou Michalská veža: po rekonštrukcii.

      Naše deti z 3.B triedy sa zúčastnili nového vzdelávacieho programu Bránime mesto, počas ktorého sa dozvedeli ako asi vyzeralo mestom s hradbami a spoznali akú funkciu a úlohu mala Michalská veža, ako jedna zo vstupných brán do stredovekého mesta Bratislava.

      Spolu s pani lektorkou odhalili, na čo mestá potrebovali hradby, ako sa stavali a ako fungovali. Prešli neuveriteľných 111 schodov, ktoré sú súčasťou veže a užili si nádherný výhľad na celé mesto z výšky Michalskej veže. Dozvedeli sa, čo je časová schránka a kde je ukrytá. Najviac sa deťom pozdávali interaktívne prvky výstavy a  súťaž v stavaní vlastného opevnenia.  Ich úlohou bolo postaviť zo skladačiek originálnu stavbu mestského opevnenia, ktorá by spĺňala tri základné funkcie.

      Mimochodom, viete, ktoré to sú?

      Pozrite sa, ako sa im darilo ...

                                                                                                                                                                           M.H.

     • Čítam, čítaš, čítame a nielen to

     • Čo čítajú deviataci? Všeličo. Sci-fi, detektívky aj denníky, historické romány či dievčenské romány a rôzne iné žánre. O svoje čitateľské zážitky sa podelili prostredníctvom lapbookov a vytvorili tak úžasné umelecké diela. Veď posúďte sami.

     • Workshop s ilustrátorkou

     • O tom, že Marec patrí predovšetkým knihám by vám vedeli porozprávať žiaci z 2.C. Zúčastnili sa totiž workshopu s ilustrátorkou Hedvigou Gitierrez v Mestskej knižnici v Bratislave. Dozvedeli sa kto je ilustrátor a kto autor a že niekedy môže byť jedna osoba autorom i ilustrátorom zároveň, rovnako ako v prípade Hedvigy a jej knihy Plecháč Bob. Knižka Plecháč Bob hovorí o tom, že nie je dôležité ako vyzeráme, ale to, akí sme naozaj. Zaujímavou bola aj téma recyklácie, ktorú kniha ponúkala. Ilustrátorka si pre deti pripravila aktivitu, v ktorej využili svoju kreativitu, emócie a zistili aj čo-to o fyzike a šírení zvukových vĺn. Čo myslíte, fungovali žiakom ich „telefóny“?

      K.S.