• Výstava "Pravek" - ŠKD 3.B

     • V pondelok 26. februára sa deti z 3.B spolu s pani vychovávateľkou vybrali na výstavu Pravek, kde sa dozvedeli ako žili ľudia v dobe kamennej. V rámci rôznych interaktívnych hier a kvízov si potom svoje poznatky mohli preskúšať. Cestu späť si spestrili pobytom na detskom ihrisku, kde sa dostatočne vybláznili a príjemne zakončili svoje zábavné, spoznávacie popoludnie.

     • Hviezdoslavov Kubín - školské kolo

     • Vedeli ste, že zarecitovať taký umelecký text, či už prozaický alebo básnický, to si vyžaduje poriadny talent? A vedeli ste, že na našej škole je takýchto talentov hneď niekoľko? Presne tak, dňa 26.2. 2024 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže, ktorá nesie svoj názov po jednom z najvýznamnejších slovenských básnikov – Hviezdoslavov Kubín. Súťažiacich bolo toľko, že sa porota dokonca musela rozdeliť, aby sme vôbec stihli všetkých vypočuť! Najpočetnejšia kategória bola prvá, kde spolu recitovalo až 15 žiakov (7 poézia a 8 próza). Druhá a tretia kategória už mala účastníkov menej, neznamená to však, že by boli o niečo horší či slabší! V druhej kategórii o stupne víťazov zápasilo 5 žiakov (3 poézia a 2 próza). Tretiu kategóriu najviac oslovila poézia, vypočuli sme si ukážky od Jána Navrátila či dokonca ukážku Krvavých sonetov od Pavla Országha Hviezdoslava. O prvenstvo zápolili tri súťažiace.

      Výsledky:
      I. kategória poézia:
      1. Magdaléna K. z 3.A
      2. Ella E. zo 4.A
      3. Mia P. zo 4.B


      I. kategória próza
      1. Adela P. z 3.A
      2. Alex B. zo 4.A
      3. Gréta L. z 2.A


      II. kategória poézia:
      1. Karolína N. zo 6.C
      2. Nina S. z 5.A
      3. Jela Ch. z 5.B


      II. kategória próza:
      1. Shamoun K. zo 6.B
      2. Karolína G. zo 6.C


      III. kategória poézia:
      1. Nina G. z 8.B
      2. Lea D. z 9.A
      3. Tamara K. zo 7.B


      Okresné kolo HK bude 22.3.2024

     • Príbeh hudby Slovenskej filharmónie

     • Stalo sa už tradíciou, že každý rok sledujeme online koncert Príbeh hudby. Tentokrát to bol Príbeh hudby Slovenskej filharmónie. Počas koncertu mali žiaci možnosť byť účastníkmi štylizovaného konkurzu, zahlasovať za svojho „favorita“, alebo poznatky z koncertu zaznamenávať do vytlačených pracovných listov. Koncert bol pre nás nielen obohatením, ale aj príjemným spestrením dňa.

     • Turistická akcia - výstup na Vápennú 747 m.n.m.

     • V sobotu 17.2. žiaci turistického krúžku vystúpili na kopec Vápenná (747 m.n.m.).  Jeho druhý názov je Roštún. Vyštartovali sme zo Sološnice. Turistika bola náročná, prešli sme okolo 20 km, ale žiaci to zvládli. Z kopca Vápenná sme išli do Doľan a odtiaľ späť autobusom do Bratislavy. Počasie bolo premenlivé. V dolinách bolo polooblačno až jasno a na Vápennej pršali krúpy a dážď. Fotografie dobré ilustrujú počasie. Spomienky z Vápennej nám zostanú navždy v pamäti. 

      S.S.

     • Čítame s porozumením, čo je pre naše deti umením

     • Dňa 14.2.2024 sme sa popoludní s triedou 2.A v rámci ŠKD zúčastnili na exkurzii v detskej knižnici. Deti sa dozvedeli, že podľa písmen abecedy a podľa rôznych žánrov a aj podľa veku čitateľa si nájdu zaradené svoje obľúbené dobrodružné, fantazijné, náučné knihy, časopisy a aj spoločenské hry v policiach na úseku detskej literatúry. V knižnici sa nachádza aj detský kútik, kde si deti môžu prísť vypožičané knihy  prečítať, alebo si sem môžu prísť len tak zrelaxovať, alebo sa prísť aj zahrať rôzne spoločenské hry. Celou exkurziou nás sprevádzali veľmi milé pracovníčky mestskej detskej knižnice. Niektoré deti sa rozhodli navštíviť knižnicu opäť v spoločnosti svojich rodičov alebo starších súrodencov. 

       J.D.

     • Úspech v dejepisnej olympiáde

     • Dňa 5.2. sa šiesti žiaci našej školy – Agnes F. a Zina B. z 9.A, Matúš Dz. a Samuel P. z 8.B, Slavomír Š. zo 7.A a Miroslav M. zo 7.B – vybrali ukázať svoje vedomosti z dejepisu a zabojovať u úspech na okresnom kole Dejepisnej olympiády.

      Aj napriek tvrdej konkurencii a náročným otázkam, ktoré boli tento rok zamerané na dejiny slovenských hradov a zámkov, vrátili sa do školy s úspechom. Zina si v kategórii C obhájila piate miesto a stala sa úspešnou riešiteľkou, Slavomír si v kategórii E vybojoval miesto tretie (tiež je úspešným riešiteľom).

      Agnes sa vrátila do školy s krásnym druhým miestom – takže je nielen úspešnou riešiteľkou kategórie C, dokonca postupuje do krajského kola!

      Všetkým zúčastneným gratulujeme a Agnes už teraz držíme palce!

      S.P.

     • Exkurzia štvrtákov v múzeu SPP - ŠKD

     • Dňa 14.februára 2024 deti z ŠKD IV.B navštívili veľmi zaujímavú a vedomostnú výstavu v Múzeu SPP v Bratislave. Dozvedeli sa celú históriu vzniku prvého spaľovania uhlia v Bratislave, aby vznikol svieti plyn - pre osvetlenie ulíc v Bratislave. Videli video nahrávku zakladateľov menovaného múzea, aby sa dostalo širokej verejnosti informácii do povedomia, ako to začalo... Prezreli si miestnosti dôležitých pracovísk aj predmety, pri výrobe svietiplynu.

      E.D.

     • Valentín na škole

     • Určite si nejeden bystrý pozorovateľ všimol, že už týždeň ho na chodbe školy vítala nástenka oznamujúca blížiaci sa sviatok zamilovaných. A nielen to! Aj tento rok sa pokračovalo v minuloročnej tradícii a na sviatok svätého Valentína, 14.2.2024, bola do rúk adresátov doručená valentínska pošta. Školou preto putovali valentínske priania, maličké darčeky a iné šikovné výtvory žiakov našej školy. Tie najlepšie boli aj patrične odmenené! Porota pod vedením p. učiteľky Dlugošovej všetky valentínky poriadne prezrela a vybrala tie najvydarenejšie, a to diela z rúk:

      Ameli M. (7.A), Lucie P. (6.A), Emy Č. (5.A) a Sašky G. (3.B)

      Netreba však smútiť, ak práve vaša valentínka tento rok vybraná nebola! Je viac než isté, že ak sa valentínske prianie – či už maličký obrázok alebo slová vďaky, náklonnosti a priateľstva – dostali do správnych rúk, urobili vašim blízkym určite veľkú radosť.

      S.P.

     • Lyžiarsky výcvik

     • V piatok 9.februára sa 36 žiakov 9. ročníka a 8.A triedy s lyžami a obavami o sneh, vybralo na Oravu. Stredisko Ski centrum Nižná nás privítalo ešte so zvyškami snehu a tak mohol výcvik začať. Žiaci rozdelení do troch družstiev sa zlepšovali v lyžiarskych zručnostiach, aby svoju snahu oslávili na zjazdovkách lyžiarskeho strediska Roháče-Spálená. Dobré snehové podmienky a radosť z lyžovania nám nepokazila ani dočasná hustá hmla, ktorej rozplynutie znásobilo zážitky z výcviku.

      R.K.

     • Vyrábanie brmbolcov v 3.B - ŠKD

     • Deti z 3.B si spestrili popoludnie v ŠKD tvorivou ručnou prácou. Stačilo nám na to farebné klbko vlny a nielen dievčatám ale aj chlapcom sa podarilo vytvoriť naozaj krásne brmbolce. O to väčšia bola radosť z vlastnej tvorby. Možno niekomu ozdobia školskú tašku alebo poslúžia ako kľúčenka. 

     • Okresné kolo - Šaliansky Maťko - 1.miesto

     • V piatok 9.2.2024 sa konalo okresné kolo recitačnej súťaže v prednese povestí - Šaliansky Maťko. Našu školu reprezentovali žiačky Ester L.(6.B), Ella E.(4.A) a Ivana B.(3.A). Naša najmladšia účastníčka Ivanka B. z 3.A v I. kategórií získala vynikajúce 1.miesto a bude našu školu aj okres reprezentovať na krajskom kole Šalianskeho Maťka. Ivanke srdečne gratulujeme a držíme palce v ďalšom šúťažnom kole. 

     • Ako vzniká film?

     • Asi všetci máme radi filmy rôzneho druhu, sú pre nás relaxom či poučením. Ale čo všetko sa musí urobiť pre to, aby si divák v pohodlí domova mohol túto atmosféru užiť? O tomto prišiel žiakom IV. A porozprávať režisér Lukáš Zednikovič. Deti sa dozvedeli, že všetko sa začína nápadom. Nastupuje scenárista, producent, režisér... a začína šialený kolotoč natáčania. Nikto si neuvedomuje, čo všetko je potrebné zabezpečiť, aby sa natočila krátka scéna, kto všetko sa „na pľaci“ musí nachádzať. A koľko ľudí pracuje ešte po samotnom natáčaní... Nepočítateľné opakovania scén, trpezlivosti... až kým všetko nie je tip-top. Ďakujeme.

                                                                                                                Mgr. Z. Kubíková

     • Zábavné vyučovanie na II.stupni

     • Kým sa žiaci prvých až štvrtých ročníkov zabávali už v stredu, žiakov druhého stupňa fašiangový program čakal až vo štvrtok, 8.2.2024. Program v réžii p. učiteľky Kopálovej mali na starosti žiaci deviateho ročníka. Tí počas druhej hodiny navštívili triedy mladších spolužiakov a poriadne potrápili ich hlavičky – čakal ich totižto napínavý kahoot s otázkami venovanými populárnym filmom a seriálom.

      Tam to však nekončilo! Po odmenení najlepších masiek v jednotlivých triedach sa žiaci spoločne presunuli do telocviční, kde si pre nich deviataci pripravili hneď niekoľko úloh. Od skákania vo vreci až po stoličkový tanec, nikto nezostal bez odmeny!

      Týmto ďakujeme pani učiteľke Kopálovej za organizáciu, pánovi učiteľovi Laukovi za technické zabezpečenie, učiteľom za spoluprácu a deviatakom za prípravu!

      S.P.
       

     • Fašiangy v ŠKD

     • Nastal čas zábavy a veselíc! V stredu 7.2. sa rozhodli žiaci všetkých oddelení ŠKD ukázať sebe, spolužiakom a celému svetu, prečo fašiangy nazývame to najveselšie obdobie roka. Počas vyučovania už všetci netrpezlivo čakali na moment, keď budú môcť predviesť svoje kostýmy – a dočkali sa! Fašiangový sprievod sa niesol v znamení princezien a športovcov, čarodejníc a rôznych bojovníkov, ale predovšetkým radosti a smiechu. Po ukážke všetkých kostýmov a masiek sa deti opätovne vrátili do svojich tried, kde si pre nich pani vychovávateľky a vychovávatelia pripravili program a občerstvenie, aby bol pre nich tento deň naozaj nezabudnuteľný.
      A my vás všetkých teraz pozývame na virtuálny fašiangový sprievod. Ktorý kostým je váš favorit?

      S.P.

     • Projektanti v 2.A

     • Spolu so žiakmi z 2.A v rámci ich popoludňajšieho pobytu v ŠKD sme si nakreslili a "vyprojektovali" na výkresy svoje vysnívané mestečko, ktoré sa nám bude páčiť. Spolu s našimi "mestskými projektmi" sme sa vyfotili a rozhodli, že sa podelíme s našimi nápadmi aj na školskom webe.

      J.D.

     • Laboratórium farieb

     • Obklopujú nás, sú všade okolo nás a tvoria náš svet. Žiaci 1.C si v rámci výstavy v Bibiane pocestovali vo svete farieb. Každá miestnosť bola inej farby. Žiaci sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií, a preto hodnotia interaktívnu výstavu na jednotku. 

      P.J.