Rozprávky z Vlčích hôr
22.05.2024 12:46V najvzdialenejšom kúte východného Slovenska pri hraniciach s Poľskom a Ukrajinou leží Národný park Poloniny. V tomto čarovnom kúte panenskej prírody žijú vlky, rysy, medvede a množstvo iných živočíchov. V lesoch sa preháňajú zubry a môžete tam vidieť najkrajšiu nočnú oblohu na Slovensku. V prostredí Vlčích hôr sa odohráva príbeh Čemerák hrbatý z pera Elišky Tulenkovej. V marcovom čísle časopisu Slniečko si ho prečítali aj deti VI. oddelenia ŠKD (2. C). Príbeh o Ivanovi, ktorého všetci nazývajú Čemerák hrbatý, lebo mal hrb a čemericu za klobúkom, je smutný a dojímavý so šťastným koncom. Pochádza z knihy Rozprávky z Vlčích hôr, ktorá vznikla podľa príbehov detí prihlásených do súťaže o najkrajšiu rozprávku z Vlčích hôr v Národnom parku Poloniny. V májovom čísle Slniečka sme si prečítali, že sme za správnu odpoveď na súťažnú otázku získali túto čarokrásnu knihu. Kniha Rozprávky z Vlčích hôr je jedna z mnohých, ktoré sa pýšia titulom Najkrajšia kniha Slovenska. Výstavu s rovnomenným názvom a ďalšími najkrajšími knihami Slovenska za rok 2023 si môžete pozrieť v Bibiane do 17. júna 2024. (M.D.)
Učenec s veľmi dlhým menom
21.05.2024 12:49V 428. časti relácie Bola raz jedna povesť, ktorú vysiela Slovenský rozhlas každú nedeľu ráno, si deti VI. oddelenia ŠKD (2. C) vypočuli príbeh o návšteve zázračného lekára Paracelsa vo Viedni v roku 1538. Lekár, filozof a alchymista, ktorého celé meno je Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim, pochádzal zo Švajčiarska. Počas svojho života pochodil mnohé európske mestá a v roku 1537 navštívil Bratislavu. Svedčí o tom pamätná tabuľa na priečelí Primaciálneho paláca. Vo štvrtok 25. apríla 2024 sme sa vydali na Primaciálne námestie, aby sme sa o tom presvedčili. Tu je dôkaz. (M.D.)
Svet je čiernobiely aj pestrofarebný
21.05.2024 12:41Viete, ako vzniká čierna farba? Čo sú mimikry? Ako vplývajú farby na človeka, zvieratá a rastliny? Ako vzniká dúha? Majú vône farbu? Na tieto a mnohé iné otázky nájdete odpovede na výstave Laboratórium farieb v Bibiane. Vo štvrtok 18. apríla ju navštívili aj deti VI. oddelenia ŠKD (2. C). Ľudia od nepamäti vnímali farby. Skrášľujú si nimi príbytky, odev, rôzne predmety. Farebne vnímajú vône i hudbu. V prírode nájdeme všetky odtiene farieb, najrozšírenejšia je zelená. Malý farebný zázrak sú mimikry. Je to schopnosť niektorých živočíchov chrániť sa tak, že sa prispôsobia svojmu okoliu farbou kože alebo srsti, prípadne tvarom tela. Isaac Newton bol nielen anglický fyzik a matematik, ale venoval sa aj optike. Ako prvý identifikoval farby dúhy. Jednotlivé miestnosti boli venované trom základným farbám – žltej, červenej a modrej. Na výstave si deti vyskúšali, akú farbu majú vône, oddýchli si v zelenom svete prírody. V modeli srdca nadživotnej veľkosti naplno vnímali jeho pravidelné búšenie. Pomocou špagátika rozhýbali vodnú hladinu a pozorovali jej odraz na strope. Hádali, koľko odtieňov má obrázok mora – od bielej cez svetlomodrú až po tmavomodrú farbu. V tvorivej dielni s názvom Mimikry vytvorili obrázok, v ktorom sa ukrýva niekoľko chameleónov. Chameleón mení farbu podľa prostredia, v ktorom sa nachádza. Nájdete ich všetky? (M.D.)
Pažítkový deň
02.05.2024 09:03Od 22. apríla až do 26. apríla sa v ŠKD konal už tretí ročník obľúbenej akcie – pažítkový deň. O pažítku v triedach sa deti od prvého až po štvrtý ročník zodpovedne starali, polievali, sledovali jej rast už od semiačka a napäto čakali na moment, keď nastane vhodný čas naplniť si brušká. A veru, vlastnoručne vypestovaná pažítka s čerstvým pečivom a maslom či nátierkou chutila priam výborne. Pažítku sme si v triedach nechali a aj ďalej sa o ňu budeme zodpovedne starať! (S.P.)
Knihoplavci - ŠKD 2.A
30.04.2024 15:16Vo štvrtok 25.4.2024 deti zo školského klubu 2.A "preplávali" cez umelecky čítané japonské rozprávky na veľmi peknej aj súťažnej aktivite Mestskej knižnice pod názvom Knihoplavci. Naše deti súťažili vo vedomostiach o Japonsku s inými zúčastnenými školami a umiestnili sa na peknom 1.mieste za čo im úprimne blahoželáme. (J.D.)