V dňoch 5. 6. – 9. 6. 2023 sa deti prvých ročníkov zúčastnili na pobyte v škole v prírode v rozprávkovom kráľovstve Tramptária na Donovaloch. Celým pobytom nás sprevádzal neúnavný dážď, ale poradili sme si. Gumáky a pršiplášte našli svoje uplatnenie v denných aktivitách. Za svoje úsilie a šikovnosť deti získavali tramptáre, čiže body. Deti si zhotovili vlastný erb a vymysleli názov skupiny. Svoje vedomosti si overovali v kvízoch, hrách a škole remesiel. Ich šikovné ruky maľovali a vyrobili tvorivé darčeky. Vyskúšali si lukostreľbu, stolný tenis, spoločenské hry i tanec. Navštívili sme rozprávkovú dedinu Habakuky, kde všetko dýcha rozprávkami Pavla Dobšinského. Dve z nich – Zlatú priadku a Medovníkovú chalúpku – sme videli v divadelnom predstavení. Nazreli sme do malých domčekov. V jednom z nich nám majster kováč predviedol, ako sa vyrába zvonček pre domáce zvieratá. Zahrali sme sa na ihrisku. Svoj talent deti preukázali na súťaži Talentmánia a nechýbala ani diskotéka. Pobyt v Tramptárii sme zavŕšili jazdou na koníkoch a vyhodnotením týždňového zápolenia. Naša skupina s názvom Kráľovstvo jahôd a melónov sa v silnej konkurencii štvrtákov z iných kútov Slovenska umiestnila na krásnom 2. mieste. MD
Kaligrafia alebo krasopis
Slovo kaligrafia pochádza z gréčtiny. Kallos znamená „krása“ a grafos „písať“. Kaligrafia je umenie krasopisu. Umenie pekne písať pochádza z Číny. Vedci vyskúmali, že kaligrafia rozvíja myslenie, pomáha pri Alzheimerovej chorobe, ale odporúča sa aj deťom s poruchou pozornosti. Deti III. oddelenia ŠKD (1. C) sa 25. mája 2023 zúčastnili na tvorivej dielni Maľba písma v Bibiane. Ich úlohou bolo vytvoriť vlastnú kaligrafiu. V pracovnom liste sa naučili základné ťahy písma. Potom si každé z detí vytvorilo vlastný kaligrafický obrázok. Namiesto vyfarbovania použili striedavo písané a tlačené písmo.
MD
7
Výlet – jaskyňa Driny
Žiaci 3. A a 3. B triedy absolvovali celodenný výlet do jaskyne Driny - jedinej sprístupnenej jaskyne na západnom Slovensku. V porovnaní s našimi ostatnými jaskyňami, v ktorých prevládajú mohutnejšie podzemné priestory, predstavuje sústavu užších puklinových chodieb, avšak s čarokrásnou kvapľovou výzdobou. Deti videli stalagmitový lesík, Slonie a Zajačie uši, Tortovú sieň... Je neuveriteľné, koľko práce a námahy museli jaskyniari vynaložiť, aby sme si mohli pozrieť tú nádheru a presvedčiť sa, čo všetko príroda a voda dokáže vytvoriť.
Mgr. Z. Kubíková
1
Krásne umiestnenia v celoslovenskej výtvarnej súťaži „INDICKÉ BÁJKY OČAMI SLOVENSKÝCH DETÍ“
S veľkou chuťou sme sa aj tohto roku zapojili do našej obľúbenej celoslovenskej výtvarnej súťaže „Indické bájky očami slovenských detí“, ktorú vyhlasuje OZ Spoločnosť Slovensko-indického priateľstva pod záštitou veľvyslanca Indie na Slovensku. Deti tento rok ilustrovali bájky „Sila dobrých skutkov“ a „Potrebná zručnosť“. Práce našich žiakov v súťaži získali niekoľko individuálnych ocenení. V kategórii 12-15 rokov získala Ema K. (8.A) 1.miesto, Laura L. (8.A) 2. miesto, v kategórii 7-11 rokov Bibiana D. (5.B) 1. miesto a Carlotta S. (5.B) 1. miesto. Slávnostná vernisáž a oceňovanie víťazov sa uskutoční 22.9. na veľvyslanectve v Bratislave. Ďakujeme za krásnu reprezentáciu školy a srdečne blahoželáme!