V Chránenom vtáčom území Ostrovné lúky na Dolnom Žitnom ostrove sa nachádza DROPIE – Stredisko environmentálnej výchovy Slovenskej agentúry životného prostredia. Dropie nesie v sebe názov nášho najťažšieho lietajúceho vtáka dropa. Na tomto území už nežije. Posledné žijúce dropy sme videli vypchaté vo vitrínkach. Pôvodná nedotknutá krajina lúk, močiarov a veľkých gazdovstiev – tanyí sa vplyvom poľnohospodárstva zmenila. Zmizli veľké lúky a močiare, zmizol aj drop.
V súčasnej poľnohospodárskej krajine chýbajú rôzne biotopy, ktoré sú dôležité pre prežitie mnohých druhov rastlín a živočíchov. Ubúda najmä hmyz. Dôležitou súčasťou biodiverzity v krajine Žitného ostrova sú hlavové vŕby. Vedci na nich našli až 400 druhov rôznych organizmov.
Do tohto krásneho kúta Slovenska zavítali 18. 5. 2023 žiaci 1. B a 1. C. Počasie nebolo ideálne, ale to nás neodradilo. Skúsené lektorky strediska nás previedli náučným chodníkom Príbeh krajiny. Zoznámili sme sa s prostredím, kde žijú rôzne zvieratá – kobylka, prasiatka, kozy a ovce. Naše pohostenie – mrkva a jablko – im veľmi chutili. Páčili sa nám aj sliepky, kohút, kuriatka a bažanty. V jazere rastie trsť obyčajná, ktorá sa v minulosti používala na stavbu strechy. Obdivovali sme v ňom žlté kosatce a zazreli sme aj potápnika obrúbeného. V hmyzom hoteli sme pozorovali jeho obyvateľov. Žijú v ňom včely, osy, lienky, pavúky, ucholaky a iný hmyz. Počúvali sme a hádali komu patria zvuky živočíchov na náučnej tabuli. Dozvedeli sme sa, ako funguje dažďová záhrada. Prešli sme sa na pocitovom chodníku, okolo ktorého rastie bylinková záhradka s liečivými rastlinami. Nebolo to celkom ono, obuté sme mali gumáky. Pri hlavnej budove sa nachádza malé jazierko, kde v horúcom lete hľadajú útočisko smädné včielky a iný hmyz.
Náš výlet obohatený o nové poznatky sme zakončili hrami na ihrisku.
MD