Čítanie: čítanie -ia -ní ▶ čo je určené na to, aby sa čítalo, čo sa má čítať, knihy, časopisy, noviny:
napínavé, nezáživné čítanie; oddychové, úsmevné čítanie; čítanie pre celú rodinu; povinné čítanie...
Takto definuje čítanie Súčasný slovník slovenského jazyka. Pre mnohých žiakov je však opis toho, čo je to čítanie, omnoho jednoduchší. Nuda, utrpenie na hodinách slovenčiny, čas, ktorý skrátka musia vytrpieť. Koníček, ktorý sa dnes už „nenosí“. Koníček, ktorý sa zdá byť zbytočným a otravným.
A práve proti tejto myšlienke sa rozhodol postaviť školský podporný tím v spolupráci s pani učiteľkami a žiakmi 6.B triedy.
Tí na hodinách slovenského jazyka a literatúry vo dvojiciach navštevovali svojich mladších spolužiakov, žiakov 1.C, a prostredníctvom pútavých aktivít a rozhovorov sa pokúšali žiakov zaujať a motivovať ich k ďalšiemu čítaniu. Spoločne pripravili rôzne kvízy a pracovné listy, pomáhali prvákom tvoriť vlastné ilustrácie k prečítaným ukážkam – ba dokonca sa spoločne naučili nové, dovtedy neznáme a menej používané slová. Takto sa im podarilo dokázať aj to, že čítanie nám všetkým pomáha rozširovať si slovnú zásobu!
Pevne veríme, že tento projekt motivácie k čítaniu padol na úrodnú pôdu a že v ňom budeme môcť pokračovať aj ďalší rok. Predsa len, čítanie nie je nuda. Veď nám to naši šiestaci celý polrok dokazovali!